in

U Srbiji je od korone umrlo više od 5000 ljudi. I dalje nema oštrijih mera

krizni stab

Srbija je premašila psihološku granicu od 5000 žrtava korone, a broj novozaraženih u zadnja 24 sata povećan je za više od 5000, uz dodatni pritisak na covid odeljenja u bolnicama, što ukazuje da preduzete mere ograničenog zatvaranja ne daju očekivane rezultate.

Prema podacima objavljenim juče, umrlo još 36 obolelih, čime je Srbija s ukupno 5002 smrtna ishoda prešla psihološku granicu od 5000 žrtava korone.

Nakon smanjenog broja testiranja tokkom vikenda, testirano je 18.158 uzoraka, a pozitivnih je bilo 5475. Juče je među 14.474 urađena testa registrovano 4769 zaraženih, a prijavljena su 32 smrtna ishoda. Na bolničkom lečenju je 6178 pacijenata, od kojih 238 na respiratorima i intenzivnoj nezi.

Dosadašnji crni korona-rekordi zabeleženi su u decembru prošle godine, kada je najviše pozitivnih na dnevnom nivou bilo 7999, najviše obolelih na respiratorima 353, najviše testiranih 22.837 i najviše preminulih 69.

Beograd je sa1475 potvrđenih slučajeva i dalje ubedljivo prvi po broju zaraza u poređenju s ostalim gradovima u Srbiji. Trocifrene brojeve zaraženih imaju Niš (326), Novi Sad (319), Kragujevac (154), Pančevo (136) i Kraljevo (117), dok je u ostalim gradovima registrovano po manje od 100 novozaraženih.

WHO: Situacija u Srbiji je vrlo ozbiljna

Direktor kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (WHO) u Beogradu Marijan Ivanuša epidemiološku situaciju u Srbiji ocenio je kao “veoma ozbiljnu”, navodeći da je Srbija sada peta u Europi po broju novoobolelih na 100.000 stanovnika.

Ivanuša je za Radio Televiziju Srbije (RTS) upozorio da se u Srbiji intenzivno širi britanska varijanta koronavirusa koja se lakše prenosi, a završava težim oblikom bolesti, ocenivši da se mora promeniti ponašanje ljudi prema važećim epidemiološkim merama, uz istrajnu kampanju vakcinisanja.

Uz u pobnedljak pristiglih 55.990 doza vakcina Pfizer/BioNTech, u Beograd je danas stiglo i dodatnih 100.000 doza ruskog Sputnika V.

Posle delomičnog ublažavanja prethodnog petodnevnog zatvaranja, od juče je na snazi ostala zabrana rada tržnih centara, kafića, restorana, barova i noćnih klubova, dok sve prodavnice za prodaju hrane, pozorišta, bioskopi, galerije i biblioteke mogu da rade do 21 sat. Svi ostali objekti i uslužne delatnosti mogu da rade do 20 sati, uz uslov da obezbede minimum devet kvadratnih metara po osobi ili posetiocu.

Krizni štab je zasedao i jutros, a Zoran Gojković je nakon sastanka objavio da su:

„Postojeće mere doprinele da nemamo nagli eksponencijalni rast novo zaraženih, ali je broj i dalje visok. Potrebno je da se i dalje pridržavamo postojećih mera i da se svi vakcinišemo“, rekao je pokrajinski sekretar za zdravstvo.

On je dodao i da će vlada danas usvojiti uredbu prema kojoj će svi građani Srbije sa potvrdom o vakcinaiji moći od sutra da uđu u Srbiju bez PCR testa ili izolacije. Isto će važiti i za strance.

Potpuna vakcinacija, pojasnio je, podrazumeva dve doze Fajzer, Sinofarm i Sputnjik vakcine ili jedna doza vakcine AstraZeneka.

Krizni štab je, nakon sednice, preporučio i da učenici koji pohađaju onlajn nastavu mogu da idu u školu samo na ocenjivanje.

Podsetimo, zamenik gradonačelnika Beograd Goran Vesić izjavio je juče da će zahtevati da tržni centri i ugostiteljski objekti budu otvoreni uz posebne uslove i mere, dok je epidemiolog Predraga Kona rekao da to još nije realno jer je aktivnost virusa velika. On je juče naveo da je otvaranje bašti ugostiteljskih objekata „realan zahtev u nekoj perspektivi“.

Epidemiolog i član Kriznog štaba Branislav Tiodorović rekao je uoči sednice da moramo da izdržimo još ovu nedelju sa postojećim merama jer je situacija u bolnicama teška.

„Moramo biti realni, objektivno sagledati situaciju. Noćas je bila teška noć, bila još komplikovanija situacija, pune su bolnice takoreći potpuno, ambulante su radile skoro do kraja dana i noći, imamo povećanje broja pregleda. Nemamo nijedan podatak koji kaže da možemo da ublažimo mere“, rekao je epidemiolog Branislav Tiodorović za RTS uoči sednice.

On je izjavio da je, prema poslednjim podacima, najveći procenat novih slučajeva infekcije korona virusom medju populacijom od 30 do 55 godina, ali da je najveći procenat smrtnosti kod osoba starijih od 65 godina.

Tiodorović je rekao i da je i među decom značajan broj pozitivnih na korona virus, zbog čega će najverovatnije ostati organizovanje nastave onlajn za starije osnovce i srednjoškolce.

Epidemiolog je ukazao da će Krizni štab razmatrati kakve će biti mere protiv epidemije mere na granicama, dodajući da ima onih koji dolaze u Srbiju samo da bi primili vakcinu protiv korona virusa, kojih u zemljama u kojima žive nema dovoljno.

Prema njegovim rečima, bilo bi „razumno izdržati do kraja ove nedelje sa ovim merama i pokušati da stabilizujemo situaciju“.

Napisao KnK

Šta mislite o ovome?

45 Points
Upvote Downvote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nato bombardovanje

Narod pamti: Godine prolaze, nevino prolivena krv i NATO zločini se ne zaboravljaju!

Novakova poruka Del Potru: Budi jak, prijatelju