DUBAI (REUTERS) – Ujedinjeni Arapski Emirati usvojili su amandmane koji bi državi u zalivu omogućili da dodeli državljanstvo investitorima i drugim profesionalcima, uključujući naučnike, lekare i njihove porodice, saopštila je vlada u subotu (30. januara).
„Kabinet UAE, lokalni Emiri sudovi i izvršna veća nominovaće one koji ispunjavaju uslove za državljanstvo pod jasnim kriterijumima postavljenim za svaku kategoriju“, rekao je vladar Dubaija i potpredsednik UAE Mohammed bin Rashid Al Maktoum u tvitter postu.
„Zakon omogućava primaocima pasoša UAE da zadrže svoje postojeće državljanstvo“, dodao je šeik Mohammed.
Bilo je nejasno da li će vlasnici novih pasoša imati koristi od sistema državne zaštite. UAE svake godine troše milijarde dolara na besplatno obrazovanje, zdravstvo, stambene kredite i grantove za svojih 1,4 miliona građana.
Stranci u UAE obično imaju obnovljive vize koje važe samo nekoliko godina i vezane su za zaposlenje.
Vlada je nedavno svoju viznu politiku učinila fleksibilnijom, nudeći duže prebivalište za određene tipove investitora, studenata i profesionalaca.